:

1 lipca 2013

Gimpuj z nami !


Tworząc tego bloga miałam ten dział cały czas na uwadze, ale nie wiedziałam jak się za to zabrać. Na reszcie przyszedł mi pomysł na to i czas na realizację.

Dział "Gimpuj z nami" będzie ukazywał się raz na 2 tygodnie. Nie wiem dokładnie w jaki dzień. Będzie to pewnego rodzaju poradnik. Może nie przyda on się doświadczonym grafikom, ale osobom które chcą zacząć swoją przygodę z grafiką zda się przydatny.

Nie można zacząć graficzyć nie znając dobrze swojego programu. Najważniejsze to to aby znać przyrządy oraz przydatne nam skróty klawiszowe. Często one mogą nam bardzo ułatwić pracę. Wiem bo sama niedawno dopiero się na nie przestawiłam i pracuje się o wiele lepiej.

Program na którym będziemy pracować to Gimp (The GNU Image Manipulation Program) 2.8.4 . Jest to darmowy program. Można go pobrać tutaj -----> POBIERZ GIMP 2.8.4
Z tego co zdążyłam wyczytać i zorientować się podobno teraz dostępny jest w wersji "w jednym oknie". Na moich screenach będzie widać trzy okna, ale to nie powinno wam niczego utrudnić.

Kliknij aby powiększyć
Po włączeniu programu oraz złączeniu wszystkich okien (tak jak ja lubię) wygląda to mniej więcej tak. Dzisiaj zajmiemy się przybornikiem. Jest to okno znajdujące się po lewej stronie. Każde narzędzie zostanie omówione.Aby obrazki były bardziej widoczne rozciągłam sobie to okno.
A1 "Zaznaczenie prostokątne" - Jak sama nazwa wskazuje tym narzędziem zaznacza się prostokąt. Gdy już go zaznaczymy możemy wyczyścić dany obszar, zamalować go lub zrobić w obrębie jego cokolwiek chcemy.
Przykładowe działanie
B1 "Zaznaczenie eliptycznie" - Można zaznaczyć koło,elipsę lub cokolwiek innego co ma zaokrąglone rogi.Działanie ma takie samo jak w poprzednim.

C3 "Odręczne zaznaczanie obszarów" - narzędzie którym można zaznaczyć wielokąt bądź odręcznie. W grafice stardoll'owej stosowane do obrysowywania pozy, dobre do dokładnego wycinania, ja zaznaczam nim cienie. Z zaznaczonym fragmentem możemy robić co chcemy.

D4 "Różdżka" - potrzebne gdy chcemy zaznaczyć coś za jednym dotknięciem. Zostanie zaznaczone na podstawie koloru. Gdy mamy coś pokolorowane i chcemy zmienić kolor tego nie męcząc się narzędziem z wyżej wymienionych klikamy i samo cała powierzchnia koloru nam się zaznacza. Ja nie radzę tego używać gdy nie mamy prostego zaznaczenia. Nie jest to tak dokładne jak przybór C3. Po wypełnieniu zostaje obróbka starego koloru.
Przykładowe działanie
E1 "Zaznaczenie według koloru " - Można nim zaznaczyć jeden kolor który znajduje się na całym obrazku za pomocą jednego kliknięcia bądź więcej.Z zaznaczeniem możemy wykonywać bardzo dużo czynności np. zamalować, usunąć, wyciąć,skopiować itp. Jak widać na poniższym obrazku nie w każdych sytuacjach jego działanie zdaje sprawność w 100%. Najlepiej działa chyba na płaskich, ostrych, prostych powierzchniach.
Przykładowe działanie
F1 "Inteligentne nożyce "- Zaznaczają obszary i przypasowują do krawędzi. Szczerze powiedziawszy nigdy wcześniej nie używałam ich. Po zaznaczeniu obszaru i i tych parametrów z zaznaczenia zrobiło się jajko. Gdy chciałam je zamalować pędzlem które było większe od całego obrazka zamalował się tylko obszar. Inteligentne nożyce są nie dokładne chociaż czasami przyśpieszają nam robotę.

G1 "Zaznaczenie pierwszego planu "- narzędzie podobnie działające do poprzedniego. Zaznacza obszary które znajdują się na pierwszym planie. GIMP obrysuje nasz obiekt. Przydaje się do wycinania np. kwiatów.

H1 "Ścieżki "-Narzędzie może mieć wiele zastosowań np. selekcji i szparowaniu, tworzenie obrysów/skomplikowanych lini.

I1 "Pobieranie koloru "- Bardzo popularne i przydatne narzędzie. Dostępne było już nawet w pierwszych programach graficznych takich jak Paint.  Spotykane pod rożnymi nazwami. Narzędzie po kliknięciu na dany obszar pobiera nam kolor z niego.

A2 "Powiększenie" - potoczna nazwa to lupa (tak też jest nazwana między innymi w programie Paint). Za pomocą tego narzędzia możemy dostosować powiększenie lub pomniejszenie widoczności obrazu.Podobne narzędzie znajduje się na dolnym pasku środkowego okna.

B2 "Miarka"- dzięki temu narzędziu możemy ustawić odpowiedni kąt nachylenia/położenia bądź długość.

C2 "Przesunięcie"- Używając przesunięcia możemy przesunąć zaznaczony obiekt (w innych programach jest to np. łapka która łapie obiekt i przesuwa). Narzędzie to nie ma jakiegoś ukrytego znaczenia, ale jest przydatne.

D2 "Wyrównanie "- Obiekt lub warstwę wyrównuje do wybranych krawędzi obrazu bądź do środka.
Przykładowe działanie
E2 "Kadrowanie "-Stosuje się gdy chcemy otrzymać obraz o dokładnych wymiarach. Narzędzie samo wyrównuje lub układa wybrany element lub warstwę. Ja narzędzia używam gdy chce np. pozbyć się zbędnych ramek.

F2 "Obrót " - Najczęściej stosuję do obracania głowy doll bądź innych przedmiotów.

G2 "Skalowanie "- Ręczne lub automatyczne zmienianie wielkości obiektu. Powiększa, zmniejsza, rozciąga warstwę zaznaczenie lub ścieżkę.
 Przykładowe działanie pomniejszania
H2 "Nachylenie "- Narzędzie działające całkiem podobnie do narzędzie Obrotu oraz Skalowania. Nachyla warstwę, zaznaczenie lub ścieżkę pod danym kątem.
Przykładowe działanie
I2 "Perspektywa " - Narzędziem tym zmienia się perspektywę widzenia danego obiektu, warstwy, zaznaczenia. Ja używam gdy np. mam wykonany jakiś obrazek który wygląda jakby wisiał, po pracy z tym narzędziem wygląda jakby leżał.
Przykładowe działanie

W następnym poradniku dokończę opisywanie narzędzi. Będzie również post dotyczący skrótów klawiszowych w całym programie.

Które z tych narzędzi jest waszym ulubionym? 
Którego nie używacie?

4 komentarze:

  1. Przydatny poradnik, więcej takich rób- najlepiej z pokazywaniem, jak robić grafikę itp. Najwięcej używam zaznaczenia ,,lasso'' i pędzelka :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Ja też najwięcej używam tych narzędzi ;p

      Usuń
  2. fajny poradnik ;)
    ja z pewnością nie wykorzystuję wszystkich możliwości tego programu, zwłaszcza jeśli chodzi o filtry ;P
    Zdecydowanie najczęściej używam lassa ;D

    OdpowiedzUsuń
  3. Czarna magia. Ja używam tylko pióra we wszystkich odmianach i pędzla.

    OdpowiedzUsuń

Tutaj śmiało możesz wyrazić swoją opinię. Będzie mi niezmiernie miło ;)